Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... carte munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

carte munca

Am o mare nelamurire. Mi-am incetat CIM la o societate aflata in insolventa care mi-a eliberat pe langa, cartea de munca nevizata la ITM, o adeverinta in care se precizeaza ca , cf legii 130/1999 societatea nu are obligatia certificarii la ITM a inregistrarilor din carnetele de munca ale angajatilor facute in cadrul societatii .De asemenea nu am primit nici un exemplar al CIM cu stampila ITM( cu toate ca am solicitat acest lucru).As dori sa stiu daca o sa am probleme la stabilirea vechimii in munca daca inregistrarile din CM nu sunt certificate de ITM . De asemenea va trebui peste 3 luni sa intru in concediu prenatal ( precizez ca m-am angajat la alta societate , ca atare nu am intrerupere in vechime nici macar o zi )Care ar fi demersurile pe care ar trebui sa le intreprind pt a nu avea probleme .Multumesc.
Ce fel de societate era? cu capital de stat sau privat ? ....
PRIVAT
Toate societatile cu capital privat sunt obligatorii sa depuna la ITM , actele privind incheierea, modificarea , suspendarea sau incetarea c.i.m.
Depuneti o sesizare la ITM, in acest caz.
Multumesc. Mai am o intrebare. Imi va afecta cu ceva acest lucru modalitatea de calcul a concediului pre/post natal ?Deoarece eu mi-am incetat activitatea la precedentul loc de munca ( la cei care nu mi-au vizat CM la ITM)pe 9.06.2010.Pe 10.06.2010 mi-am inceput activitatea la actualul loc de munca , urmand sa intru in concediu medical in octombrie /noiembrie .Avand in vedere ca nu am 12 luni lucrate la actualul loc de munca , cum mi se va calcula indemnizatia de concediu prenatal .
Trebuie sa mergeti la ITM pentru a va viza carnetul de munca ... am intanit un caz asemanator, cand o persoana din Piatra Neamt a fost trimisa la ITM Bucuresti pentru a i se viza inregistrarile efectuate in carnetul de munca pentru ca nu i se lua in calcul perioada respectiva pentru CCC.